O zásadách územního rozvoje

Od roku 2007 má územní plánování úplně jinou podobu. Nejen, že se připravuje politika územního rozvoje (www.pur.eps.cz), ale každý kraj musí do roku 2001 připravit vlastní územní plán – zásady územního rozvoje (ZÚR). Jak má krajský úřad postupovat a co mají zásady obsahovat, určuje stavební zákon.

Zásady územního rozvoje by měly stanovit zejména:

  • základní požadavky na uspořádání území kraje,
  • účelné využití tohoto území,
  • vymezí plochy nebo koridory, které mohou mít důležitý význam pro celý kraj (jde zejm. o dopravní stavby a jiné veřejně prospěšné stavby).
  • Podrobnosti vedení tras silnic a dálnic by ale měly být ponechány až na nižší úrovně.

Zásady územního rozvoje jsou závazné pro obce, pokud se rozhodnou pořídit si svoje územní plány. Pak musí ze zásad územního rozvoje vycházet a především žádný obecní územní plán nesmí být se zásadami územního rozvoje v rozporu. Zásady zase musí respektovat Politiku územního rozvoje (celorepublikový územní plán), který v současnosti připravuje ministerstvo pro místní rozvoj.

Je zřejmé, že zásady územního rozvoje budou jedním z nejdůležitějších dokumentů územního plánování. Všechny záměry, které v nich budou obsaženy, budou muset obce převzít do svých územních plánů. Protože žádný územní plán nebude moci být v rozporu se zásadami toho kterého kraje.

Jak se zásady vyhodnocují z hlediska vlivů na životní prostředí

Zásady územního rozvoje by měly řešit problémy kraje komplexně – z hlediska ochrany životního prostředí a lidského zdraví, měly by zohlednit ekonomické hledisko a opomíjet by neměly ani sociální souvislosti (např. to, jak funguje infrastruktura, zda je v lokalitě dostatek škol, zdravotnických zařízení, zda funguje dobře veřejná doprava, jestli v území nedochází k jiným sociálním problémům – typicky spojených s překotnou výstavbou na okrajích velkých měst).

Proto se zásady nemají vyhodnocovat jenom z hlediska vlivů na životní prostředí, ale na tzv. udržitelný rozvoj území. Toto vyhodnocení připravuje krajský úřad ve spolupráci s odborníkem. Ačkoli se náklady na pořízení takového vyhodnocení často pohybují v řádech milionů (podrobně zde – proklik na Kolik stojí územní plánování?), občané do něj nemohou prakticky zasáhnout. Úředníci totiž musí zpřístupnit až hotový návrh ZÚR a připravené vyhodnocení. Klasický proces SEA (http://obcan.ecn.cz/index.shtml?w=u&x=1915930) neprobíhá. Mnohé kraje si se zpřístupňováním dokumentů hlavu nelámou.

Kdo schvaluje zásady?

Během pořizování ZÚR musí kraje komunikovat s dotčenými správními úřady, s ministerstvy a taky s veřejností (proklik na Účast veřejnosti). Nakonec zásady schvaluje zastupitelstvo kraje. Zásady se vyhlašují jako tzv. opatření obecné povahy – proti němu je možné podat žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu.

Více informací najdete v manuálu Jak se zapojit do územního plánování.


Aktuality/tiskové zprávy


Deprecated: Function split() is deprecated in /mnt/data/accounts/e/epsweb/data/www/zur.eps.cz/site/inc/bottom.php on line 31

Donoři

Trust esf Nadace Partnerství

Kontakt

EPS Brno
Dvořákova 13
602 00 Brno
tel.: +420 545 575 229
fax: +420 542 213 373
e-mail: vendula.zahumenska@eps.cz